Vetëvrasje per Sportingun e Lisbones qe tashme nuk është me lideri qe udhëheq i vetëm kampionatin portugez. Ne javën e 21, skuadra e Jorge Jezuz arriti nje rezultat shokues 0-0 ne Hoze Alvelade ndaj Rio Ave, pikërisht ne një ndeshje qe dukej shume e lehte për ta. Vendasit e filluan me mjaft presion takimin, por kundërshtari i vendosur mire ne prapavije arriti t’u bënte balle sulmeve te vazhdueshme. Edhe ne pjesën e dyte te zotet e shtëpisë bene përpjekje titanike deri ne fund, por si golashënuesi Slimani ashtu dhe Teo Gimenez nuk arritën te konkretizonin rastet qe ju dhanë. Ne te kundërt Rio Ave arriti te mbrohej shume mire, ndërsa ne disa raste ju përgjigj kundërshtarit me kundërsulme. Pas këtij barazimi, Sporting tashme ndan vendin e pare me pike te barabarta 52 me Benfiken, 6 pike me shume se vendin i trete Porto, ndërsa beteja per titullin do te jete e ashpër deri ne fund mes tre skuadrave. Ne sfidën tjetër, Braga përforcon pjesëmarrjen për ne kupat e Europes sezonin e ardhshëm, teksa fitoi me rezultatin 2-0 ndaj Estoril. Gjithsesi vendasve ju desh shume pune për fitoren, te cilën e arritën vetëm ne fundin e takimit. Ne minutën e 81 ishte Fonte qe zhbllokoi shifrat, ndërsa 2 minuta me vone Hasan sigloi shifrat përfundimtare 2-0. Keto takime per te gjithë te apasionuarit e futbollit u përcollën drejtpërdrejt dhe ekskluzivisht ne platformën Tring HD.

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *