Kreu i grupit parlamentar i LSI, Petrit Vasili akuzoi kryeministrin Rama se ka mbuluar përmes inskenimit me aktorë audiopërgjimin e vëllait të minsitrit Xhafaj. Në një postim në “Facebook”, Vasili u shpreh se po thellohet në mënyrë tronditëse grushti i shtetit, pasi, sipas tij, faktet që po dalin në dritë po tregojnë qartë regjinë e qeverisë për të mbrojtur të vëllain e minsitrit Xhafaj.

 

Sipas Vasilit, faktet më të fundit të publikuara tregojnë qartë inkriminimin e qeverisë.

 

“Rama-gate, thellohet ne menyre tronditese grushti i shtetit. Faktet tronditese me te fundit te inkriminimit te qeverise ne mbulimin kriminal dhe korruptiv te audiopergjimit te vellait te ministrit plotesojne qarte pamjen e Rama-gate,thene ndryshe, grushtit te shtetit ne veprim. Faktet tregojne qarte regjine e kryeministrit per te inskenuar aktore,per ti paguar dhe per tu ofruar garancite e paprekshmerise se tyre. Qeveria, qe ka cuar perpara drejtesise drejtore,specialiste, infermiere e plot e plot njerez thjesht dhe vetem me faktet e emisioneve televizive investigative,sot mbulon pergjimet pjese e dosjes se audipergjimit. Qeveria,qe ka cuar ne burg njerez per denoncimet ne portalin e saj sot e mbeshtetur nga kryeprokurorja po mbulojne sheshit nje krim shteteror”

 

Vasili hodhi akuza edhe në drejtim të kryeprokurores Arta Marku. Ai tha se Marku po shkel mbi çdo ligj në mënyrë që t’i rikthejë borxhin kryeministrit Rama që e votoi me 69 vota.

 

Vasili deklaroi gjithashtu që Rama-gate po thellohet orë pas ore dhe grushti i shtetit tashmë është në sytë e të gjithëve.

 

“Kryeprokurorja po shkel mbi cdo ligj dhe mbi institucionin qe ajo vete drejton,ne emer te borxhit, qe ka ndaj kryeministrit qe e votoi me 69 vota. Rama-gate po thellohet ore pas ore dhe grushti i shtetit tashme eshte ne syte e te gjitheve. Rama-gate eshte pa rrugedalje per te”

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.