Për protestën e studentëve ka reaguar edhe kreu i grupit parlamentar të LSI, Petrit Vasili, i cili është shprehur se paratë duhet të shkojnë për financimin e arsimit publik dhe jo për rrugë fantazma dhe koncesione grabitqare.

 

Përmes një postimi në rrjetin social Facebook, Vasili shkruan se nëqoftëse nuk arrihet arsimi publik, kryeministri dhe qeveria e tij do të deklarohen si armiq të popullit.

 

“Arsim publik falas me e pakta dhe behet me miliardat e koncesioneve.

Arsimi publik falas eshte detyrimi me minimal per shqiptaret, me mesimdashesit, qe mund te kene ekzistuar ndonje here.

Ky kryeminister dhe kjo qeveri kane derdhur pa ju dridhur qerpiku miliarda euro, po miliarda euro vertet, per rruge fantazma, koncesione ne shendetesi,fasada,zyra e ëc etj etj etj .

Arsimi publik falas te financohet duke ndalur keto koncesione grabitqare,qe jane kthyer ne nje hon qe perpin para’. Neqoftese kryeministri dhe qeveria nuk bejne Arsimin Publik Falas dhe vazhdojne grabitjen dhe hajduterine e tmerrshme me koncesionet, do te thote se ata jane deklaruar perfundimisht kunder popullit, kunder te rinjve pra jane:

ARMIQ TE POPULLIT”

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *