Ministria e Shëndetësisë raportoi sot se nga 3,696 testime kanë rezultuar 343 qytetarë të infektuar.

 

Po kështu janë shënuar dhe 2 humbje jete në 24 orët e fundit.

 

 

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 3,696 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 343 qytetarë, në këto bashki:

165 në Tiranë, 17 në Vlorë, 15 në Fier, 12 në Sarandë, 11 në Durrës, 10 në Kamëz, 9 në Elbasan, 8 në Vorë, 6 Divjakë, 5 në Shkodër, Mat, Memaliaj, Korçë, Berat, Kuçovë, 4 në Lezhë, Mirditë, Patos, Lushnje, Tepelenë, Skrapar, 3 në Malësi e Madhe, Tropojë, Kurbin, Kavajë, Mallakastër, Devoll, 2 në Krujë, Rrogozhinë, Dibër, Gjirokastër, 1 në Kukës, Has, Shijak, Selenicë, Himarë, Maliq, Dimal, Belsh, Peqin, Librazhd.

 

Janë 5,173 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.

 

Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 123 pacientë, nga të cilët 12 janë në gjendje më të rënduar. Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit ka 2 humbje jete me SARS-COV2 pozitiv: Dy qytetarë nga Tirana 66 dhe 76 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

 

Janë shëruar 333 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 198,263 që nga fillimi i epidemisë.

 

Statistika (22 Dhjetor 2021)

Raste të reja ditore 343
Të shëruar në 24 orë 333
Të shtruar në spitale 123
Humbje jete në 24 orë 2
Testime ditore 3,696

 

Testime totale 1,448,218
Raste pozitive 206,616
Raste të shëruara 198,263
Raste Aktive 5,173
Humbje jete 3,180

 

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 2,481
Fier 588
Shkodër 359
Durrës 343
Gjirokastër 244
Elbasan 294
Berat 243
Vlorë 221
Lezhë 137
Korçë 127
Kukës 67
Dibër 69

Leave a Reply

Your email address will not be published.