Autoritetet ukrainase thonë se kanë gjetur një varr masiv me trupa civilë pranë Bucha, në rajonin e Kievit.

Sipas policisë lokale, trupat e shtatë civilëve u gjetën pranë fshatit Myrotske, shumë prej tyre me “duart të lidhura dhe plagë me armë zjarri në gjunjë”. 

Në një deklaratë te autoriteteve ukrainase theksohet se trupat e gjetur janë torturuar.

Operacionet e identifikimit te trupave janë në vazhdim.

Zyra e Prokurorit Kombëtar të Ukrainës konfirmoi se ka nisur një hetim për krime lufte.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *