Ushtria ukrainase gjeti në Bucha një dhomë torture të përdorur nga ushtarët rusë me kufomat e pesë civilëve të përkulur përpara dhe duart e tyre të lidhura pas shpine.

Lajmi bëhet i ditur nga agjencia UNIAN. 

Trupat ruse thuhet se përdorën bodrumin e një sanatoriumi lokal për fëmijë të quajtur “Radiant”.

 

BBC postoi imazhe satelitore të Bucha, Ukrainë, duke treguar një llogore 15 metra në vendin ku u identifikua një varr masiv. 

 

Imazhet, të kapura më 31 mars dhe të publikuara nga Maxar Technologies, tregojnë atë që duket të jetë një llogore brenda territorit të Kishës së Sant’Andrea dhe Pyervozvannoho All Saints. 

 

Kompania tha gjithashtu se shenjat e gërmimeve mund të shiheshin në imazhet e marra më 10 mars.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *