Finalja e kampionatit europian do të drejtohet nga holandezi Bjorn Kuipers.

Uefa ka vendosur qe 48 vjecari me shume eksperience te vendose drejtesi ne 11 korrik ne Uembli ne duelin e madh per titullin kontinental.

Kuipers ka nisur te gjykoje ne 2005 dhe pas nje viti u be gjyqtar nderkombetar.

Ai ka gjykuar dy finale Europa League, nje finale Champions ne 2014 ne derbin e Madridit, nje kupe Konfederatash ne 2013, nje finale Kupë Bote per U20 dhe ka qene gjyqtar i katert ne finalen e Kupes se Botes 2018 mes Frances dhe Kroacise.

Italia ne 4 duele te gjykuara nga Kuipers ka 1 fitore, 1 barazim dhe dy humbje ndersa Anglia 1 humbje dhe dy fitore.

Ne boterorin e 2014, Kuipers gjykoi ndeshjeb Angli vs Itali te fazes se grupeve qe u mbyll 2 me 1 per Azzurret.

Bashkeatdhetari i tij, Makkelie u be protagonist ne gjysmefinalen Angli vs Danimarke pasi dha nje penallti fantazem ne favor te anglezeve. Per kete arsye vendimi qe finalja te gjykohet nga nje tjeter holandez ka bere shume pershtypje, sidomos per italianet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *