Organizata Evropiane e Futbollit shpalli 11 lojtaret me te mire per vitin 2015. Futbollistet u vlerësuan ne baze te votave qe morën nga ndjekësit e faqes zyrtare te UEFA-s. Ne ekipin ideal te vitit qe sapo lame pas, janë 5 lojtare te Barcelonës, tre te Realit te Madridit, dy te Bajernit dhe 1 i Juventus. Ekipi me i mire përbehet; Ne porte Manuel Nojer, ne mbrojtje Dani Alves, Serxhio Ramos, Gepard Pique dhe David Alaba. Ne mesfushe Pol Pogba, Andres Injesta dhe Hames Rodrigues. Ndërsa sulmi përbehet nga treshja Kristaiano Ronaldo, Mesi dhe Neymar. Argjentinasi Lionel Mesi mori me shume vota rreth 70 %, 448 445 vota ndërsa i dyti austriaku i Bajern David Alaba. Me me pak vota rezultoi Gepard Pique. Ndërkohë qe nuk ndodhet asnjë lojtar anglez apo futbollist qe militon ne Premier League. Jashtë formacionit me te mire mbeti edhe nje lojtar qe e ndihmoi shume Barcelonën Luis Suarez, por edhe Gareth Bale i Realit, apo Ibrahimovic i Paris SG.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *