Policia turke është vene serish ne shënjestër te sulmeve me bomba. Brenda pak orësh, janë shënuar dy shpërthime automjetesh, qe u kane marre jetën 6 personave dhe kane plagosur mbi 220 te tjerë. Shpërthimi i pare qe shkaktoi tre te vdekur ndodhi pranë nje stacioni policor ne provincën Van gjate orëve te natës, ndërsa mëngjesin e kësaj te enjteje, ndodhi nje shpërthim i dyte ne qytetin Elazig po pranë nje komisariati. Shumica e viktimave janë punonjës policie. Vetëm ne ngjarjen e dyte u plagosen mbi 140 vete, disa prej te cilëve civile, ne gjendje kritike. Ndonëse askush nuk ka marre përsipër përgjegjësinë per keto sulme, per ministrin e Mbrojtjes Fikri Isik, nuk ka dyshim se pas tyre qëndrojnë militantet kurdë. Pas prishjes se armëpushimit mes Ankarasë dhe Partisë se Punëtoreve te Kurdistanit, ngjarje te tilla janë bere te zakonshme ne Turqi. Kjo parti kërkon autonomi me te madhe per 15 milionë kurdët ne vend. Mbi 40 mije vete kane gjetur vdekjen nga aktet e dhunës qe nga viti 1984.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *