Rikthehen tensionet ne Turqi. Dy bashkedrejtuesit e partisë opozitare kurde, Demokracia Popullore, jane arrestuar, se bashku me te paktën 9 deputete. Selahattin Demirtas dhe Figen Yuksekdag akuzohen per shpërndarje propaganda per militantet qe luftojne shtetin turk. Vetem pak ore pas ketyre arrestimeve ne Dijarbakir, nje makine bombe shpërtheu duke shkaktuar tete viktima dhe me shume se 100 te plagosur. Militantet jane ne lufte prej vitesh per te siguruar pavarësinë e kurdeve, minoriteti me i madh etnik ne Turqi. Ankaraja zyrtare mbetet ne gjendje emergjence, qe pas grushtit te dështuar te shtetit ne muajin korrik. Kjo gjendje emergjence i jep mundësi presidenti Erdogan dhe kabinetit te tij te shmangin parlamentin ne ndryshimin e ligjeve apo ne kufizimin e lirise.
Arrestimet e kesaj te premteje pritet te provokojnë me shume tensioneve mes kurdeve dhe me shume akte dhune.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *