Subscribe

Kryeministri grek Aleksis Cipras mbërriti në Maqedoninë e Veriut për një vizitë e cila konsiderohet historike. Ai është kryeministri i parë i Greqisë që viziton Shkupin prej shpërbërjes së ish –Jugosllavisë dhe krijimit të shtetit të ri.

 

Avioni i kreut të qeverisë greke ul në aeroportin i cili tashmë mban emrin Aeroporti Ndërkombëtar i Shkupit, pas ndryshmit të emrit pasi me pare quhej Aleksandri i Madh.

 

Cipras, i shoqëruar nga 10 ministra të kabinetit të tij dhe mbi 140  përfaqësues të kompanive të mëdha e të mesme grekë  u prit nga homologu i tij Zoran Zaev me nderime shtetërore dhe ushtarake.

 

Gjatë pritjes zyrtare përpara ndërtesës së qeverisë munguan as fotografitë me gazetarët e shumtë.

 

Pas bisedimeve kokë më kokë mes dy kryeministrave  Zaev – Cipras, do të mbahet konferencë të përbashkët për shtyp.

 

Gjithashtu Kryeministri grek do të bisedoje edhe me kryetarin e Kuvendit Talat Xhaferi.

 

Gjatë pasdites do të mbahet  dhe forumi i biznesit mes dy palëve ku planifikohet të nënshkruhen shumë marrëveshje bilaterale.

 

Fokusi kryesor do jetë në zbatimin e Marrëveshjes së Prespës dhe procesi i integrimit të Maqedonisë së Veriut në NATO dhe në Bashkimin Eropian.

Leave a Reply

Your email address will not be published.