Uefa Champions League rikthehet ne platformën Tring sonte ne mbrëmje me dy takimet e para drithëruese te vlefshme per çerekfinalet. Ne Kamp Nou luhet derbi spanjoll mes Barcelonës dhe Atletiko Madrid me katalanasit, te cilët kane rastin me te mire per t’u hakmarrë ndaj il colchoneros për ate eliminim te vitit 2014. Ne letër gjithçka është ne favor te katalanasve, te cilët e kane mundur njëherë ne kampionat Atletikon dhe ecin te sigurt drejt titullit kampion ne Spanje. Gjithsesi formacioni i Luis Enriches vjen nga nje humbje shokuese ne shtëpi ne el clasico kundër Realit dhe përballja e radhës, mund te jete me e hapur nga sa mendohet. Gjithësie tekniku Simeone është i mendimit se humbja ne fundjave ne el klasiko nuk do te ndikoje te Barcelona. Ata luajnë ne shtëpi, ka bere te ditur argjentinasi dhe pritet qe ne fushe te shfaqin anën e tyre me te mire. Ndërkohe tekniku Luis Enrike, i cili i ka fituar te gjitha sfidat kundër Atletikos qe kur drejton Barcelonën, ka shfaqur optimizëm ne prag te kësaj ndeshje: ne jemi skuadra me e mire, ndërsa ata mund te eliminohen, duke luajtur dy ndeshje shume te mira. Ne futboll mund te ndodh gjithçka dhe ne nuk presim përballje te lehta, sidomos ne ndeshjen e kthimit. Bajern – Benfika është sfida tjeter çerekfinale e 150 nen drejtimin e bavarezeve per Pep Guardiolen, nga te cilat 115 fitore. Gjithsesi asnjë ne Mynih ketë sezon nuk do t’ia falte një eliminim nga Champions League. Përballe është nje skuadër qe ndoshta ka një prej mbrojtjeve me te mira ne Europe edhe pse nuk ka mentalitet difensiv  dhe per kete arsye tekniku spanjoll kërkon koncentrik,  duke mos e deklaruar skuadrën e tij favorite. Shqiponjat kane impresionuar ketë sezon me fitoret ne Shen Peterburg ndaj Zenith dhe Madrid ndaj Atletikos, por me vine me mungesa te rendeishme si portierë Julio Cezar, kapiteni Luizao, Lisandro Lopes dhe Nuno Santos. Për baverezet mungon dyshja e përhershme ne qendër te mbrojtjes Badshtuber dhe Boating, ndërsa ne dyshim janë Havi Martinez dhe Arjen Roben.

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *