Humbja e kilogramëve të tepërt nënkupton aktivitetin fizik dhe eliminimin e ushqimit të shpejtë dhe ushqimeve të tjera më pak të shëndetshme. Përveç kësaj, është shumë e dobishme të dini se cilat erëza mund t’ju ndihmojnë të pastroni trupin tuaj nga toksinat.

 

Përveçse janë jashtëzakonisht të shëndetshme, ato mund të ndihmojnë në përshpejtimin e metabolizmit tuaj. Përveç që i japin një aromë dhe shije të veçantë pjatave, ato kanë edhe përfitime shëndetësore dhe pothuajse të gjithë i kanë në raftet e kuzhinës.

 

Majdanozi

Në shumë pjata shtojmë majdanoz dhe pothuajse asnjë supë nuk mund të imagjinohet pa këtë përbërës. Ajo që pak prej tyre dinë është se është një diuretik natyral dhe se stimulon në mënyrë efektive eliminimin e lëngjeve të tepërta nga trupi.

Është aq i shëndetshëm sa përmban tre herë më shumë vitaminë C se limoni. Përveç kësaj, është i pasur me vitamina A, B dhe E. Majdanozi përmban sasi të konsiderueshme të hekurit, fosforit, manganit, zinkut, kalciumit, kaliumit, natriumit dhe magnezit.

Rigoni

Kjo erëz është ndër më të njohurat dhe vjen nga një bimë që përmban përbërës shumë të dobishëm. Rigoni është i pasur me përbërës të tillë si polifenole dhe flavonoide. Janë këto komponime që ndihmojnë në rregullimin e insulinës në trup, por edhe peshën trupore. Kjo erëz magjike stimulon tretjen.

Rozmarina

Rozmarina është e pasur me antioksidantë, dhe ka një rol shumë të rëndësishëm në rigjenerimin e qelizave, rregullimin e sheqerit në gjak. Përveç kësaj, mund të përshpejtojë metabolizmin. Për shkak të gjithë kësaj, ajo është përdorur në mjekësinë popullore me shekuj. Përdoret gjithashtu për të stimuluar funksionin e veshkave dhe çrregullimet e tretjes.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *