Një punonjës i Gardës është arrestuar nga policia Gjirokastër, pasi transportonte klandestinë të ardhur nga Greqia.

 

Në pranga është vënë  ish- punonjësi i SHÇBA me iniciale I.Q., 41 vjeç, aktualisht punonjës i Gardës së Republikës.

Mësohet se gardisti kishte mbushur furgonin me klandestinë me destinacion Tiranën. Gardisti u prangos prangos për trafik klandestinesh me qëllim fitimi.

 

Ky shtetas u arrestua në flagrancë, pasi në vendin e quajtur “Ura e Lumit”, Gjirokastër, u kap në flagrancë duke transportuar me automjetin tip furgon, 18 emigrantë të paligjshëm nga vendet MENA, kundrejt fitimit.

 

Në cilësinë e provës materiale u sekuestruan automjeti dhe një aparat celular. Materialet në ngarkim të shtetasit të mësipërm i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Gjirokastër, për veprën penale “Dhënia ndihmë për kalim të paligjshëm të kufirit”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *