Barazim edhe ne derbin tjetër te Londrës me Totenhem qe humbi mundësinë e afrimit me Liverpul ne vend te katërt ne renditjen e përgjithshme.

Ne javën e 22 te kampionatit anglez Spursat u befasuan ne Uembli nga Uest Hem me rezultatin 1-1 me këta te fundit qe largohen disi nga zona e ftohte e rënies nga kategoria. Nje ndeshje me nje dominim total per djemtë e teknikut Pocetino, duke krijuar qe ne fillim shume raste me Alli Sisoko dhe Kane, me nje nga sulmuesit me te mire te momentit te cilit ju anulua edhe nje gol ne minutën e 15.

Pas nje pjese te pare te bardhe pa gola, edhe e dyta foli vetëm per te zotet e shtëpisë, ne kërkim te golit te avantazhit. Ne te kundërt për Uest Hem pa dy lojtare te rendesishem si Antonio dhe Sakho kishte vetëm nje tablo: mbrojtje me te gjitha forcat dhe te tërhequr ne prapavijën e tyre. Pas disa rasteve te vendasve takimi mori nje kthese te papritur ne minutën e 70 kur Obiang surprizoi portierin Loris, duke kaluar ne avantazh miqtë.

Goli i barazimit per Totenhem Hotspurs do te vinte vetëm 7 minuta nga fundi me protagonist koreanin Son, lojtari me i rendesishem per Totenhem ne kete mbrëmje. E nese Uest Hem mund te kishte kaluar me Eju përsëri ne avantazh, sforcoja finale e vendasve nuk prodhoi asgjë ne rezultatin përfundimtar 1-1.

Totenhem tashme 3 pike larg zonës champions, ndërsa per Uest Hem nje barazim i vlefshëm qe e çon dy pike larg skuadrave te vendeve te fundit.