Pak pasi Turqia nisi ofensivën tokësore në Siri për të asgjësuar kërcënimin terrorist në vend, Turqia është tronditur nga një sulm kamikaz ne provincën Sirnak në juglindje të vendit, që i ka marrë jetën 11 policëve dhe plagosjen e 70 të tjerëve. Bilanci i viktimave mund të jetë edhe më i madh, për shkak se disa prej të lënduarve janë në gjendje kritike për jetën. Autoritetet turke akuzojnë terroristët kurd për këtë sulm. Sipas policisë, shënjestër e makinës bombë ka qenë komisariati në këtë rajon të Turqisë. Ndërkohë, ushtria vijon aksionin e saj në Siria. Ushtarë, tanke dhe avionë vazhdojnë ofensivën duke luftuar Shtetin Islamik dhe njësitë e mbrojtjes së kurdëve, që Ankaraja i njeh si organizatë terroriste.

Leave a Reply

Your email address will not be published.