Presidenti francez Emanuela Macron ka reaguar pas thirrjeve të Vladimir Putin për “mobilizim të pjesshëm” të qytetarëve rusë.

 

Ai i ka cilësuar këto thirrje si të gabuara, teksa shton se ky është një rast i humbur për të shkuar drejt paqes.

 

Në një intervistë për CNN, Macron theksoi se lideri që përshkallëzon situatën dhe sjellë luftë është vetëm Putin.

 

“Disa muaj më parë Vladimir Putin përcolli një mesazh: Më agresoi NATO. Ata e nisën situatën dhe unë thjesht reagova. ‘Tani është e qartë për të gjithë se kush është lideri që vendosi të shkojë në luftë dhe lideri që vendosi ta përshkallëzojë situatën është Presidenti Vladimir Putin,” tha Macron.

 

“Dhe nuk kam një shpjegim logjik,” shtoi ai , që ta quaj pushtimin strategji për ndërhyrjen në Gjermani pasi një pasojë post-Covid pasi Putini u izolua gjatë pandemisë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.