Një tërmet  i fuqishëm goditi pjesën juglindore të Taivanit mbrëmjen e së shtunës  duke sjell edhe një paralajmërim për cunam.

 

Shërbimi Gjeologjik i SHBA-se  e mati tërmetin  me magnitude 7.2  ballë dhe me një thellësi  prej 10 km.

 

Mediat e Tajvanit  bënë me dije se një ndërtesë u shemb , teksa të paktën  një  vagon treni u shkëput  nga shinat në nje stacion  në bregun lindor.

 

Ende  nuk  është raportuar për numrin e viktimave të shkaktuar nga kjo goditje.

 

Pas tërmetit një  paralajmërim për cunami është lëshuar nga Sistemi i Paralajmërimit të Tsunamit në SHBA ku theksoi se valët e rrezikshme të tij ishin të mundshme brenda 300 km  nga epiqendra përgjatë  brigjeve të Tajvanit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.