Tensionet mes Kinës dhe Tajvanit kanë arritur në  një nivel të rrezikshëm.

Një numër i lartë avionësh ushtarake kinezë kanë fluturuar për 4 ditë rradhazi mbi  zonën e mbrojtur ajrore në Tajvan, duke shkaktuar  perplasjet me të mëdha të 40 viteve të fundit.

 

Ministri i Mbrojtjes së Tajvanit, njoftoi se nga 1 tetori kina ka dërguar rreth 150 avionë duke përfshirë avione luftarakë dhe mjete fluturuese tw aftw tw mbajnw edhe bomba bërthamore. Sipas autoriteteve në taipei , deri në vitin 2025 pekini zyrtar do të jetë në gjendje të pushtojë plotësisht ishullin.

 

Pas ngjarjeve të fundit presidenti i shteteve të bashkuara të amerikës, Joe Biden njoftoi se, përmes një bisede telefonike, homologu i tij kinez Xi Jinping është dakordësuar se do të vazhdojë zbatimin e marrëveshjes së Tajvanit.

SHBA ende nuk e ka njohur tajvanin si një shtet të pavarur por përmes një marrëveshjeje, Uashingtoni mund të mbajë një marrëdhënie të fortë “jozyrtare” me ata.

 

Taivani u shkëput nga Kina pas luftës civile të vitit 1949, por Pekini ende e konsideron këtë vend si një provincë, e cila një ditë do të ribashkohet.

Përpjekjet e Pekinit për të rimarrë kontrollin e Taivanit vështirësuan lidhjet në shumicën e fushave të bashkëpunimit deri në vitin 2008, kur te dyja palet firmosën marrëveshje tregtare dhe investimi. Deri me tani janë arritur  arritur 19 marrëveshje të nenshkruara.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *