Subscribe

Tërmeti i fuqishëm me manjitude 7.5 qe goditi Zelandën e Re, duke i marre jetën 2 personave, është pasuar nga paslekundje te fuqishme. Me e forta është regjistruar mëngjesin e kësaj te hëne me manjitude 6.3. Epiqendra është regjistruar ne verilindje te Kristchurch, pranë qytetit te Kaikuras, qe është izoluar tërësisht nga rrëshqitjet e tokës. Paslekundjet kane lene komunitete te tera pa uje dhe energji elektrike, ndërsa qindra banore ne zonat me te goditura mbeten te izoluar dhe po evakuohen nga ajri. Tërmeti fillestar u pasua nga vale deri ne 2 metra qe goditen zonat bregdetare, ndersa autoritetet hoqën alarmin per tsunami, por përsëri i bene thirrje banoreve te largohen.

Leave a Reply

Your email address will not be published.