Subscribe

Kreu i Komanduar i Partisë Demokratike ka ndarë detaje nga takimi i kësaj të mërkure me ambasadoren amerikane Yuri Kim. Alibeaj tregon se në fokus të diskutimeve me ambasadoren ishin zgjedhjet e 14 majit. Ai shkruan se diskutoi me të shqetësimet për mbarëvajtjen e këtij procesi, duke përfshirë pastërtinë e kandidatëve dhe përfshirjen e medias në fushatë elektorale.

 

 

“Gjatë një takimi të frytshëm dhe miqësor me ambasadoren e SHBA në Tiranë prekem temat që lidhen me zhvillimet më të fundit në vend për t’u ndalur më gjatë tek ato të zgjedhjeve vendore të 14 Majit.

Diskutuam për rekomandimet e ODIHR, shqetësimet mbi përdorimin e administratës dhe pastërtinë e kandidatëve.  Shqetësime këto të ngritura dhe më parë nga opozita dhe që kanë shoqëruar problematikën e proceseve të fundit zgjedhore në Shqipëri”, shkruan Alibeaj.

 

Kreu i komanduar i PD shton se garantoi ambasadoren amerikane për gatishmërinë që PD ka në zbatimin e rekomandimeve të parashikuara nga ODIHR.

 

“Në emër të PD garantova ambasadoren e SHBA për vullnetin e mirë tonin për t’u përfaqësuar denjësisht në këto zgjedhje duke zbatuar rekomandimet e ODIHR, duke ndarë me të shqetesime të ndryshme përfshirë dhe rolin e medias, para dhe gjatë fushatës elektorale.

Në fund të bisedës e falenderova për mbështetjen e vazhdueshme që SHBA i kanë dhënë Shqipërisë dhe shqiptarëve në rrugëtimin e gjatë dhe të vështirë të zhvillimeve demokratike”, përfundon Alibeaj.

 

Këtë të mërkurë ambasadorja Yuri Kim zhvilloi takime me krerët e partive më të mëdha në vend. Dita e saj nisi me një vizitë në selinë rozë, ku u prit nga Sekretari i Përgjithshëm i PS, Damian Gjinknuri. Ky i fundit konfirmoi se në qendër të diskutimeve ishte beteja e radhës elektorale, ajo e zgjedhjeve vendore të 14 majit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *