Kjo foshnje 6 muajshe është nje nder te mbijetuarit e tërmetit, qe goditi Tajvanin. Ekipet e kërkim-shpëtimit kanë arritur ta nxjerrin ate pas me shume se 30 orësh nga rrënojat e nje ndërtese te shembur ne qytetin e Tainanit ne jug te vendit. Mbi 200 persona janë nxjerre te gjalle nga gërmadhat, ndërsa vazhdojnë kërkimet per personat qe kane mbetur te bllokuar pas rrëzimit te një pallati 17 katesh. Si pasoje e tërmetit me magnitude 6,4 gjeten vdekjen rreth 20 persona dhe qindra te tjerë u plagosen dhe ndodhen ne spital. Ne operacionet e kërkimit jane angazhuar edhe forcat e ushtrisë, zjarrfikësit, si dhe vullnetare.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *