Nisje e gabuar për Portugalinë e Kristiano Ronaldos ne europian. Ne St Etjen luzitanet nuk shkuan me shume se barazimi 1-1 përballe Islandës ne ndeshjen e vlefshme per grupin F. 1 pike historike per skuadrën e Lagerbek duke çuar ne delir 25 mije tifozët e pranishëm ne tifoz ose e thëne ndryshe 8 % te popullsisë se saj, te cilët kishin mbërritur ne France. Nje takim me ritme te larte ku ne fakt ishin te ashtuquajturit nordiket qe provuan te surprizonin me Sigurdson. Por me pas Portugalia u mundua te merrte frenat e lojës ne dore, duke rrezikuar me Kristiano Ronaldo dhe Nani. Ishte pikërisht ky i fundit qe pas disa tentativave arriti te mposhte ne minutën e 31 Haldorson, duke kaluar ne avantazh skuadrën e tij. Por me fillimin e pjesës se dyte kur pritej thellimi i avantazhit nga luzitanet, ishte kundërshtari qe goditi atëherë kur nuk pritej. Ne minutën e 50 pas nje krosimi Bjarnason ju vodh Vierinhes, duke kthyer gjithçka ne baraspeshe. Me kalimin e minutave Kristiano Roanldo dhe shokët e tij morën përsëri kontrollin e lojës, por pa arritur te konkludonin drejt portës. Rasti me i mire per Portugalinë ishte 5 minuta nga fundi, por Kristiano Ronaldo u hipnotizua nga Haldorson. Skuadra e Fernando Santos rrezikoi te kapitullonte ne limitet e ndeshjes, por Rui Patricio u tregua mjaft i zoti ne tentativën e Finbogason.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *