Superdueli i grupit C këtë të martë në Uefa Champions League mes Liverpool dhe Napoli që do transmetohet në Tring, me gjasë do të lërë jashtë këtij trofeu një nga këto ekipe.

 

Duket praktikisht e pamundur që anglezet dhe italianët të vijojnë më tej më dyja këtë kompeticion sepse francezet e PSG në leter do të duhet të mos kenë probleme të mëdha në Serbi ndaj Cervena Zvesdës.

 

Aktualisht skuadra e Ancelotit kryeson me 9 pikë, të kuqtë 8 pikë dhe PSG 6 pikë. Grupi i i quajtur i hekurt që tek googlat nuk i zhgenjeu pritshmeritë. Do të luhet deri ne fund për dy vende. “Anfilld” është mësuar me sfida të tilla dhe për futbollin e bukur, kjo e martë është privilegj që vemendjen e merr Liverpool-Napoli.

 

“ Jemi zotër të fatit tonë. U gjendem në një grup të vështirë por tani gjithcka varet nga ne. duhet të krijojmë nëpërmjet lojës tonë situatat e duhura për tia dalë mbanë., u shpreh Jurgen Klopp i cili pasi vlerësoi presidentin e Napolit, De Laurentis lajmeroi edhe disa ndryshime taktike në këtë duel duke marrë spunto nga humbja 1 me 0 në ndeshjen e parë në Itali.

 

Napoli sakaq shkon në “Anfield” për dy rezultate, fitore ose barazim. Italianet do ti besojnë një mjeshtri në Champions si Carlo Anceloti. Ai tha se skuadra falë fitores  në ndeshjen e parë fitoi shumë besim dhe force ne vetvete.

 

“Duhet të nisemi pikërisht nga ajo ndeshje. Luajmë në një nga stadiumet me atmosferen më fanatstike në botë, kështu që do ta shijojmë. Deri tani kemi arritur tek torta, shpresojmë që të martën pas ndeshjen të vendosim edhe qershinë lart, pohoi Anceloti, që ka fituar 3 herë si trajner këtë trofe.

 

Në formacion asgjë pothuajse nuk ndryshon nga ndeshja e parë, me Hysaj që do të vazhdojë të jetë në stol. Forca shtesë e italianeve pritet të jenë 3 mijë tifozet e pranishëm në “Anfield.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *