Pavarësisht mungesave te shumta dhe një faze përgatitore për t’u harruar, Bajern i Karlo Ancelotit triumfon ne trofeun e pare sezonal. Bavarezet munden nga pika e bardhe e penalltive 5-4 Borusia Dortmund duke fituar superkupen e Gjermanisë. Ne “Vestfalen Stadion” skuadra nga Mynih e nisi mjaft mire takimin duke patur edhe rastin e pare me dyshen Riberi- Levandovski.

 

Gjithsesi ne minuten e 12 ishin te zotet e shtëpisë qe gjeten avantazhin kur Pulisic mposhti portierin kundërshtar. Goli i nisur nga nje gabim i spanjollit Javi Martinez zgjoi bavarezet qe ne fakt barazuan vetëm 6 minuta me vone me polakun Levandovski. Miqte me te qarte pas golit te barazimit gjithësi pjesa e pare nuk solli fitues. Me fillimin e pjesës se dyte, Borusia kerkoi me me ngulm golin duke vene ne vështirësi serioze ekipin e Ancelotit.

 

Rastet nuk munguan dhe ne minuten e 71 vendasit kaluan përsëri ne avantazh kete here me Piere Emerik Abumejang. Atëherë kur mendohej se Bajerni do te zbriste nga froni Bajerni me energjite e fundit barazoi per here te dyte rezultatin. Ne minuten e 88 te takimit topi përfundoi ne rrjete i prekur per here te fundit nga portieri Burki.

 

Edhe ne kete rast arbitri u detyrua te konsultohej me teknologjinë ashtu si ne te paren e bavarezeve per nje pozicion te dyshimte jashtë loje. Pas 30 minutat e shtesës te dy skuadrat ju drejtuan penalltive. Nga pika e bardhe i pari gaboi Kimich i Bajern, por gjuajtjet jo te duhura te Sebastian Rode dhe Mark Bartra te kundërshtaret ishin deçizive. Ne fund, Bajern fitoi 5-4 duke mbrojtur kurorën e vitit te kaluar.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.