Presidenti Volodymyr Zelensky u zotua sot për hakmarrje pas sulmit të fundit raketor rus në Ukrainë që vrau të paktën 29 persona dhe dëmtoi një spital për fëmijë në Kiev .

Ukraina do të kërkojë një takim në Kombet e Bashkuara për sigurinë e vendit pas sulmit rus, tha presidenti ukrainas.

Ndërkohë, Forcat Ajrore të Ukrainës njoftuan se rrëzuan 30 nga 38 raketat ruse në sulmin e sotëm vdekjeprurës.

Forcat ruse përdorën raketa lundrimi, raketa balistike ajër-ajër dhe raketa të drejtuara në një sulm të kombinuar në qytetet e Ukrainës, tha Forcat Ajrore të Ukrainës.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *