Të shtënat në një sinagogë në qytetin Halle të Gjermanisë kanë qenë “sulm terrorist i së djathtës ekstreme”, tha ministrja e Drejtësisë e Gjermanisë, Christine Lambrecht.

 

Në sulmin që ndodhi të mërkurën u vranë dy vetë dhe u plagosën nëntë të tjerë.

 

Sulmuesi i dyshuar, Stephan Balliet, ka pasur katër kilogramë eksplozivë në makinën e tij, tha Lambrecht në një deklaratë me prokurorin e përgjithshëm, Peter Frank.

 

Frank tha se personi i armatosur “ka planifikuar masakër”.

 

I dyshuari, 27 vjeç, përballet me dy akuza për vrasje dhe nëntë akuza për tentim-vrasje, raportuan mediat gjermane.

 

Rreth 2,200 njerëz besohet se e shikuan një video-transmetim të drejtpërdrejtë të sulmit, që ai dyshohet se e postoi në platformën online Twitch.

 

Rreth 60 besimtarë, ndërkaq, ishin në sinagogë në kohën e sulmit.

 

Policia gjermane u përball me kritika nga komunitetit hebre, i cili e fajësoi atë për “pakujdesi”./REL

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *