Rusia intensifikoi sulmet të hënën ndaj disa qyteteve ukrainase, duke goditur infastrukturën jetike dhe duke ndërprerë furnizimin me energji dhe ujë për kryeqytetin Kiev dhe rajonet e tjera. Sulmet u bënë një ditë pasi Rusia pretendoi se Ukraina kishte sulmuar flotën e saj në Detin e Zi.

 

Presidenti rus Vladimir Putin konfirmoi të hënën se sulmet në Ukrainë ishin në përgjigje të sulmeve të bëra me dronë nga Kievi, siç akuzoi ai.

 

Në përgjigje të një pyetjeje nga një gazetar nëse bombardimet ishin në përgjigje të ngjarjeve të fundit në Detin e Zi, zoti Putin tha: “Pjesërisht, po. Por nuk ishte gjithçka që ne mund të kishim bërë”.

 

Kryebashkiaku i Kievit, Vitali Klitschko, tha se sulmet ndërprenë furnizimin me energji dhe ujë në disa pjesë të qytetit.

 

Kyrylo Tymoshenko, nga presidenca ukrainase, tha se raketat ruse synuan “instalimet e energjisë elektrike në një numër rajonesh të Ukrainës”.

 

Ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba tha se sulmet nuk duhet të justifikohen “duke i quajtur ‘përgjigje’, një referencë e dukshme ndaj pretendimit të Rusisë se Ukraina kreu një sulm kundër flotës ruse të Detit të Zi në brigjet e Krimesë së pushtuar.

 

“Në vend që të luftojë në fushën e betejës, Rusia lufton civilët”, shkroi ministri Kuleba në Twitter. “Rusia e bën këtë sepse ka ende raketa dhe vullnet për të vrarë ukrainasit”, tha ai.

 

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha në fjalimin e tij mbrëmjen e së hënës se Ukraina i ka rrëzuar 45 raketa të nisura nga Rusia.

 

Ukraina nuk ka konfirmuar apo mohuar sulmet ndaj flotës ruse, që Rusia i përmendi si arsye për pezullimin e pjesëmarrjes në iniciativën e OKB-së për drithin.

 

Një zyrtar i lartë i ushtrisë amerikane tha se Shtetet e Bashkuara po ndjekin njoftimet për një sulm ndaj mjeteve detare ruse në Sevastopol dhe tha se “konstatojmë se ka patur shpërthime atje”.

 

Presidenti rus Putin tha të hënën se Ukraina sulmoi me dronë flotën ruse, nëpërmjet një zone që ishte ruajtur për të ofruar siguri për anijet që transportojnë drithin.

 

Ushtria ukrainase shkruajti në Telegram se sulmi rus përfshiu të paktën 50 raketa të hedhura gjatë disa valëve të sulmit.

 

Forcat ajrore ukrainase thanë se kishin rrëzuar 44 raketa të nisura nga forcat ruse.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *