Këto janë momentet e terrorit ne aeroportin “Ataturk” te Stambollit, ku tre kamikazë mbrëmjen e se martës kryen nje sulm terrorist te mirekoordinuar, te ngjashëm me ate te Brukselit tre muaj me pare. 41 persona gjeten vdekjen dhe 239 te tjere u plagosen.13 prej viktimave te identifikuar jane shtetas te huaj. Ky eshte njeri nga shpërthimet e ndodhura ne terminalin e mbërritjeve, ku kamikazi shpërtheu veten. Ne kete video shfaqet nje kamikaz i dyte qe vrapon ne nje holl te terminalit, ndërsa pasagjeret te përfshire nga paniku largohen me shpejtësi. Terroristi i armatosur qëllohet nga policia, qëndron i shtrire ne toke per pak sekonda dhe me pas hedh veten ne ere.
Nderkohe mediat publikojne dhe foto te tjera te kamikazeve ne hyrje te aeroporit perpara se te hidhnin veten ne ere. Dëshmitaret treguan se te shtëna jane dëgjuar edhe ne nje parkim pranë aeroportit. Njeri prej tyre tregoi se nje person kishte nxjerre nje arme nga xhaketa dhe kishte qëlluar drejt pasagjereve. Me pas ishte degjuar nje shpërthim. Nje pjese e pasagjereve jane fshehur ne tualete, apo zona te ndryshme te aeroportit, ndersa te tjere qe jane ndodhur ne ambientet e jashtme jane larguar ne këmbe. Sipas hetimeve te para, gjithçka ka qene e mireorganizuar. Kryeministri turk Binali Yildirim deklaroi se tre kamikazët te armatosur me arme automatik kane mbërritur me taksi ne aeroport. Ne zonën e kontrollove kane shkëmbyer zjarr me policinë dhe me pas kane shpërthyer veten. Besohet se sulmi eshte kryer nga nje grup i përbëre prej 7 vetesh, 3 prej te cilëve kane mundur te largohen, ndërsa i katërti eshte arrestuar. Dyshohet qe terroristet te kenë qene shtetas te huaj. Per shkak te kesaj ngjarjeje aeroporti “Ataturk” u mbyll gjate natës, por u rihap mëngjesin e se mërkurës. 1/3 e fluturimeve jane anuluar, ndersa ka pasur edhe vonesa tek ato qe jane kryer. Aeroporti i Stambollit, nje nder me te populluarit ne bote, ka nje sistem te dyfishte kontrolli te sigurisë, megjithatë nuk u arrit te shmangej nje masakër e tille.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *