Pas reagimit të presidentit të Rusisë Vladimir Putin, i cili e quajti akt terrorist të Ukrainës, sulmin e Urës së Krimesë, 2 shpërthime kanë zgjuar qytetin e Kievit.

 

Raketat ruse që  kanë goditur  kryeqytetin dhe kanë vrarë 5 persona, teksa janë plagosur 12 të tjerë.

 

Nga pamjet shihen shkatërrimet e shkaktuara nga raketat dhe civilë që vrapojnë të frikësuar.

 

Përveç Kievit, shpërthime ka pasur edhe në qytete të tjera të vendit. Dy ditë pas shkatërrimit të  një pjese të urës së Krimesë, sirenat e alarmit u rikthyen në kryeqytet.

 

Mëngjesin e kësaj të hëne u regjistruan disa shpërthime në qendër të Kievit, i cili nuk ishte goditur të paktën që nga 28 ​​qershori. 46 raketa  janë lëshuar  vetëm nga Deti Kaspik.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *