Shoferi i një taksie në Liverpul të Britanisë së madhe shmangu një akt terrorist që mund të kishte sjellë një tragjedi, por mbeti vetë i plagosur. Autori hipi në makinë dhe i kërkoi shoferit të cconte në spital, por drejtuesi i mjetit pasi pa veprimet e ccuditshme të klientit e mbylli atë në taksi dhe terroristi aktivizoi eskplozivin.

Ky është momenti kur një automjet taksi shpërtheu dhe u përfshi nga flakët para spitalit në Liverpul të britanisë së madhe.

Autoritetet e cilëuan ngjarjen një akt terrorist që mund të përfundonte në një tragjendi. Autori kryeosr teksa ishte i ngarkuar me lëndë eksplozive, hipi në taksi edhe i kërkoi shoferit ta conte atë në spital. Taksisti, David Perry raportoi se kishte parë disa veprime të cuditshme nga klienti .

Sapo mberritën në spital , taksisti mbylli të dyshuarin brenda në automjet dhe tentoi të largohët. Pikërisht atë moment mjeti tashpertheu duke vrarë autorin dhe plagosur shoferin. David Perry u shpall hero i kombit nga kryebashkiaku i Liverpool-it.

Shefi i Policisë kundër Terrorizmit në North Ëest, tha se autori kishte krijuar një pajisje shpërthyese të improvizuar që shkaktoi shpërthimin.Për këtë ngjarje u ndaluan katër persona për bashkëpunim në akte terroriste.

Leave a Reply

Your email address will not be published.