Kampionati zviceran nje ekskluzivitet i paketës Tring startoi te shtunën me dy fitore ne transferte. Lucerna e Jahmir Hykes është fituesja e madhe e javës se pare teksa ka mundur ne transferte Luganon 1-2. Pas disa tentativave te vendasve, te pafat ne fakt pasi edhe shtylla i ka penguar, ne minute e 31 me sulmin e pare te tyre miqtë kalojnë ne avantazh me Neumajr. Do te duhet te vije fundi i ndeshjes qe takimi te behet edhe nje here interesant. Fillimisht per shkak te golit te dyte te shënuar nga miqtë me penallti, pasi portieri i vendasve shkaktoi faull brenda zonës dhe Shnojvli nuk gabon nga pika e bardhe. Me pas vetëm nje minute me vone vendasit rihapin takimin pasi shkurtojnë diferencat me Sesay. Është vetëm minuta e 85. Ne minute e trete shtese vendasit mund te kishin barazuar, por askush nuk arriti te devijoje ne rrjete ate top te krosuar nga e djathta. Jahmir Hyka ka luajtur per 90 minuta dhe ka zhvilluar nje takim te mire. Ne ndeshjen tjetër Jang Bojs nga Berna treguan se edhe ketë sezon pretendojnë renditjen nder me te mirat ne Zvicër. Ne takimin ne transferte ndaj St.Gallenit ka qëndruar gjate 0-0 dhe është dashur minuta e 55, kur miqtë kaluan ne avantazh me Bertonen. Vendasit nuk arrijnë te kundërpërgjigjen dhe janë miqtë gjithnjë e me pranë golit te dyte se sa St Gallen atij te barazimit. Ne minute e 83 nje mosmarrëveshje e portierit me mbrojtësin e fundit i ka dhëne mundësinë japonezit Kubo te dyfishoje shifrat dhe Jang Bojs kryeson superligen zvicerane me pike te plota dhe dy gola te shënuar e asnje te pësuar pas javës se pare.