Kampionati portugez një ekskluzivitet i paketës Tring ka hyre ne fazen finale dhe ajo është me e bukur se kurrë. Fale rivalitetit te dyshes se Lisbones, Benfika dhe Sporting deri ne javën e fundit do te pritet se kush do te vendos te fitoje titullin ne Portugali. Ne javën e 33 Sportingu ka marre kryesimin pas nje fitoreje me goleade 5-0 ndaj Setubalit qe kërkonte qofte dhe nje pike per te mos rene nga kategoria. Ne Hoze Alvalade ka rezistuar vetem 24 minuta Vitoria sepse Gerson Martins shënoi nje super gol qe i dha avantazhin vendasve pas nje topi te bukur te Brajan Ruiz. Ne minute e 37 serish nje zbritje nga e djathta dhe kete here është Teo Gutierrez qe dyfishon shifrat. Ne pjesën e dyte edhe tre gola te tjere. Fillimisht Gerson Martins ne te 54 qe shënon golin e trete. Dy golat e tjere jane ekskluzivitet i Brajan Ruiz qe fillimisht ne te 71 shfrytëzon nje përgjumje te mbrojtjes mike dhe e çon topin poshtë traverses, ndërsa ne kohen shtese ekzekuton nje goditje dënimi nga jashtë zones, kalo topin poshtë murit qe u ngrit ne kërcim dhe ai u ndal ne rrjete. Sportingu ngjitet ne kuotën e 83 pikëve nje me shume se Benfika qe luan sot ne transferten e Maritimos, e cila ne fakt I ka mbyllur llogarite me kete kampionat sepse objektivin e mbijetesës e ka realizuar. Ne fund nese do te kemi nje barazim me pike mes dy skuadrave per sa I perket golaverazhit eshte e favorizuar Benfika qe ka nje plus prej 7 golash me shume te shenuar ne raport me Sportingun teksa te dy ekipet kane pesuar nga 21 gola.