Spanja planifikon të furnizojë Ukrainën me tanke moderne të prodhuara në Gjermani duke i ofruar vendit tanke perëndimore për herë të parë, sipas një raporti në të përditshmen kombëtare spanjolle ”El Pais”.

 

”Tanket, tip ‘Leopard 2 A4’, janë aktualisht në ruajtje dhe do të duhet të përgatiten për përdorim përpara se të dislokohen”, raporton gazeta duke cituar informacione nga Ministria spanjolle e Mbrojtjes.

 

Sipas informacioneve, ekuipazhet e tankeve ukrainase do të trajnohen fillimisht në Lituani dhe më vonë në Spanjë.

 

Madridi po përgatitet gjithashtu të furnizojë Ukrainën me një bateri raketash antiajrore, tip ”Aspide” të prodhimit italian, thuhet në raport.

 

Sistemi nuk është më në shërbim me ushtrinë spanjolle.

Leave a Reply

Your email address will not be published.