Për kete te diel do të vijojnë të jenë prezente masat ajrore të nxehta të cilat do të sjellin mot të kthjellët e zhvillim të vranësirave në orët e mesditës.

 

Përgjatë relievev të larta malore vranësirat do të pasohen nga reshje lokale shiu.

 

Era do të fryjë me drejtim verilindje – veriperëndim me shpejtësi mesatare 1-6m/s, ndërsa përgjatë vijës bregdetare dhe lugina era hera-herës intensive dhe shpejtësi deri në 7-10m/s shoqëruar me valëzim në dete të forcës 1-2 ballë.               

 

Temperaturat parashikohen:  në zona malore 19 deri 37°C,  në zona e ulëta 21 deri 39°C,  në zona bregdetare 23 deri 37°C.

 

Në rajonin e Ballkanit do të ndikojnë masat ajrore të nxehta.

 

Moti parashikohet me kthjellime dhe në mesditë përgjatë relieveve malore të Rajonit pritet të ketë zhvillim të vranëisrave të cilat do të pasohen nga reshje shiu në formën e shtrëngatave shoqëruar me shkarkesa elektrike dhe breshër.

 

Sa i përket Kontinentit Europian pjesa më e madhe e tij do të jetë nën ndikim të kushteve atmosferike relativisht të qendrueshme.

 

Moti parashikohet me kthjellime dhe vranësira në zhvillim në orët e mesditës. Vranësirat në zonat malore të Gadishulit Iberik dhe pjesës veriore të Europës do të pasohen nga reshje shiu në formën e shtrëngatave afatshkurtëra.

Leave a Reply

Your email address will not be published.