Raundi i 1/8 –ve te Uefa Champions League vazhdon sonte ne Tring dhe Vizion Plus me dy takimet e tjera. Vëmendja e te gjithëve është ne Stamford Bridge, aty ky Chelsea kërkon te përmbyse shifrat 1-2 te takimit te pare kundër Paris Sg. Momenti i se vërtetës per te dy skuadrat ne supersfiden europiane dhe botërore, Chelsea te lere pas nje sezon me mjaft probleme, me largime dhje afrime trajnerësh ne nje renditje te pamësuar ne vitet e fundit. Nga ana tjetër, Paris Sg dominues ne Ligue 1, drejt titullit te 6 ne histori dhe te katërtit rresht, ndërsa kërkon te konfirmohet si një skuadër pretendente per titullin prestigjioz te Europes. Te dy ekipet janë përballur 4 here ne dy vitet e fundit. Ne çerekfinalet e sezonit 2013-14 kualifikohej Chelsea, ndërsa nje vit me pare Paris Sg hakmerrej ne raundin e 1/8- ve. Problemi i francezeve është mesfusha, ku italiani Verati dhe Blaise Matuidi janë ne dyshim pas problemeve me dëmtimeve. Per blutë mungon kapiteni legjendar Xhon Terri dhe Zuma, ndërsa ne dyshim është Diego Costa edhe pse ka mare pjese ne stërvitjen e fundit. Edhe pse nje goli ne fushën kundërshtare te favorizon shume, tekniku i Chelseat, Gus Hidink, ka bere te ditur se per skuadrën e tij nuk ka per te qene aspak e lehte, pasi përballe jane emra shume te mëdhenj te futbollit botëror. Ndërkohe, Uefa Champions League ditën e sotme fillon ne Tring ne oren 18 ne sfidën e Petrovskit mes Zenit dhe Benfikes me portugezet qe kane fituar ne takimin e pare 1-0.

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *