Është dita e Lionel Mesit. Ne Kongreshaus te Zyrihut argjentinasi pritet te marres sot topin e 5 te arte ne karrierën e tij. FIFA jep sot trofeun prestigjioz, ndërsa futbollisti i Barcelonës pritet te rikthehet lojtari me i mire i botes pas dy vjetësh mungese, trofe te rrëmbyer nga rivali i tij Kristiano Ronaldo. Per Mesin ka qene nje sezon i jashtëzakonshëm me 5 trofe te rrëmbyera ne La Liga, Champions League, Kupa e Mbretit, Superkupa Europiane dhe Kupa e Botes per klube. Argjentinasi ka shënuar ne te gjitha kompeticionet; janë 52 golat e Leos per vitin 2015. Për here te pare ne podium do te ngjitet edhe braziliani Neymar, autor i nje sezoni te jashtëzakonshëm, qe se bashku me Kristiano Ronaldon bëjnë treshen me te mire për vitin qe sapo lame pas. Ndërkohe, FIFA do te japë çmimet edhe per disa kategori te tjera; mes trajnerëve, favoriti eshte Luis Enrike përpara teknikut te Kilit Jorge Sampaoli dhe atij te Bajernit Pep Guardiola. Per topin e arte per femra ne gare janë amerikania Karli Lloyd, japonezia Miyama dhe gjermania Celia Sasic.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *