Napoli-Real Madrid është supersfida që do të mbajë të përqëndruar sonte në mbrëmje europën futbollistike në xhiron e dy të ndeshjeve të fazës së grupeve. Të dyja ekipet kanë fituar ndeshjet e para, ndaj duelet direkte sonte në Diego Armando Maradona dhe në Bernabeu do të përcaktojnë kreun e grupit C. italianet janë në rritje pas një nisje të sezonit të dobët ndaj përplasja me Los Blancos  pritet me optimizëm. Sheshimi i përplases së klubit me Osimhen e ka qetësuar shumë ambientin napoletan ndaj të gjithë ëndërrojnë një mbrëmje të madhe europiane përballë rekordmeneve të europës. Të vetmet problem të Rudi gracias janë në qëndër të mbrojtjes ku mungojnë për shkaqe fizike titullaret Rrahmani dhe Juan Jesus. Ndërkohë Real Madrid kryeson La Ligën dhe vjen në Europë, në shtëpinë e vet të rekordeve me synime te qarta, suksesin e radhës. Anceloti rikthehet në qytetin ku ka trajner. Prrblemet e vetme të spanjolleve janë  në mbrojtje ku mungojnë Alaba dhe Militao ndërsa në sulm është treshja shpërthyese Vinicius, Belingham dhe Rodrigo. Kjo është një sfide që luhet në orën 21:00 sikurse në të njëjtin orar zhvillohet edhe dueli tjeter interesant mes Inter dhe Benficës.  Vjet zikaltrit e eleminuan rivalin portugez në cerekfinale. Sivjet përplasja është në grupe aty ku të dyja ekipet nuk e nisën mirë sezonin. Italianet pas barazimit me Sociedad duan me patjeter 3 pikë për të mos shqetësuar tifozët ndërsa Benfica ka uri sepse u mund në shtëpi nga Salzburg. Tek zikaltrit mungojnë Frattesi dhe Arnautovic ndërsa dilemat e vetma janë në të djathtë aty ku Darmian, Dumfries dhe Pavard janë në garë për dy poste. Në duelet e tjera spikat Manchester United –Gallatasaray në grupin A bashkë me Copenhagen- Bayern ndërsa në grupin B, Lens vs Arsenal dhe PSV-Sevilla. 7 nga 8 ndeshjet e sotme transmetohen në Tring ne dy orare, 18 e 45 dhe 21:00.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *