Nëse nuk e dini ende, ky përbërës do t’i japë një ndryshim rutinës tuaj të kujdesit të lëkurës dhe bukurisë.

 

Soda e bukës për lëkurën

 

Ashtu si disa përbërës që gjejmë në kuzhinë, si uthulla e mollës për flokët, soda e bukës është perfekte për trajtimin e lëkurës së yndyrshme dhe më shumë. Ky përbërës, në fakt, është një domosdoshmëri e vërtetë për ata që duan të kujdesen për lëkurën e tyre.

 

Çfarë është soda e bukës?

 

I ndodhur në natyrë, por edhe i prodhuar artificialisht, bikarbonati i natriumit është një pluhur i bardhë, i lehtë dhe super i imët. Në natyrë, është e mundur të gjendet në formën e një minerali. Ky pluhur, mund të ketë përdorime të ndryshme dhe përveç lëkurës, ka edhe qëllime mjekësore dhe ushqimore.

 

Për çfarë shërben?

 

Funksioni kryesor i këtij produkti është neutralizimi i acideve, por jo vetëm. Për lëkurën , në fakt, është shumë i dobishëm si një antibakterial , por mund të përdoret edhe falë teksturës dhe formulimit që lejon eksfolim të lehtë.

 

Si ta përdorim atë?

 

Për njollat ??e fytyrës të shkaktuara nga dielli apo për shkak të kalimit të kohës, njollat ??e diellit në fytyrë mund të jenë një pengesë dhe falë sodës së bukës është e mundur t’i zbardhni dhe t’i bëni ato të njëtrajtshme me ngjyrën e fytyrës. Maska e fytyrës, e bërë me dy lugë bikarbonat, lëngun e 2 limonëve dhe një lugë mjaltë , ju lejon të zvogëloni zonat e karakterizuara nga njolla. Mjafton të aplikoni maskën për 15 minuta, një herë në javë, për të përmirësuar pamjen e lëkurës. Më mirë aplikojeni në mbrëmje ndërsa gjatë ditës aplikoni  SPF për të mbrojtur lëkurën.

 

Skrabi, për fytyrën dhe trupin

 

Ky pluhur, lejon rikthimin e pH të lëkurës , duke e bërë atë më të butë dhe më të këndshme në prekje. Mjafton të përzieni bikarbonatin me ujin në mënyrë që të përftohet një pastë që mund të përhapet lehtësisht dhe të masazhohet me lëvizje rrethore në zonat e prekura. Më pas lëreni për 5 minuta dhe shpëlajeni me ujë të bollshëm, në këtë mënyrë do të largoni qelizat e vdekura dhe do të zbutni zonat më të vrazhda si bërrylat dhe thembra.

 

Për të eliminuar pikat e zeza

 

Të gjithë, të paktën një herë nëjetë , kanë pyetur veten se si të eliminojnë ose reduktojnë pikat e zeza . Përgjigja është me sodën e bukës e cila falë vetive antibakteriale ju lejon të lironi poret, shpesh të vendosura në zonën T. Duke e aplikuar, dy herë në javë, një pastë të bërë me 3 lugë gjelle sodë buke dhe 4 qumësht për vetëm dy minuta do të mund të shihni pore më të lira pas vetëm disa aplikimeve.

 

Qetësues dhe zbutës për duart dhe këmbët

 

Thjesht përzieni 2 lugë pluhur në një litër ujë të ngrohtë dhe lërini duart ose këmbët brenda për 10 minuta. Pasi të keni tharë gjithçka me kujdes, hidratoni tërësisht dhe shijoni lëkurën e lëmuar, të butë dhe të hidratuar në maksimum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *