Real Sociedad është surpriza e bukur e ketij sezoni në La Liga,

Basket ndodhen të parët në klasifikim me 23 pikë, ndonëse rrezikojnë të parakalohen këtë të shtunë dhe të dielen nga 2-3 skuadra që kanë pas, diferenca me të cilët është e vogël.

Sociedad në takimin hapës të javës së 13 nuk shkoi më shumë se barazimi 1 me 1 në shtëpi ndaj Leganjes.

Mund të konsiderohet ndër handikapet më të mëdhenj të këtij sezoni të shkelqyer deri tani për skuadtrën e Sociedad, pasi barazimi u mor ndaj skuadrës që mban vendin e fundit e rënditje. Merino madje në të 63 kaloi në avantazh kryesuesit e kampionatit spanjoll, mirëpo 15 minuta më vonë En Nesyri barazoi shifrat për miqtë të cilët u karikuan ndoshta edhe premiera në stol e trajnerit të ri Havier Aguirre.

Pas dy pikëve të lëna nga Sociadad, sot Barca e Reali që ndjekin me një pikë më pak, kanë menjehere shansin për të parakaluar basket në krye të klasifikimit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *