Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

 

Sipas të dhënave mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 1,228 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID, 42 qytetarë, në këto bashki: 21 në Tiranë, 4 në Fier, 3 në Vlorë, Përmet, 2 në Rroskovec, 1 në Kukës, Durrës, Kamëz, Himarë, Delvinë, Sarandë, Gjirokastër, Tepelenë, Pogradec.

 

Janë 382 pacientë aktivë me COVID-19 në të gjithë vendin.

 

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 8 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2.

 

Janë shëruar 18 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 270,626 që nga fillimi i epidemisë.

 

Statistika (17 Prill 2022)

Raste të reja ditore 42

Të shëruar në 24 orë 18

Të shtruar në spitale 8

Humbje jete në 24 orë 0

Testime ditore 1,228

Testime totale 1,793,209

Raste pozitive 274,504

Raste të shëruara 270,626

Raste Aktive 382

Humbje jete 3,496

 

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 222

Vlorë 39

Berat 22

Fier 24

Shkodër 17

Gjirokastër 17

Korçë 16

Elbasan 14

Durrës 8

Kukës 3

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *