Gjermania është tronditur nga nje tjetër ngjarje e rende. Mbrëmjen e se dielës nje azilkërkues sirian shpërtheu nje bombe, teksa tentonte te hynte pa bilete ne nje festival muzikor ne qytetin Ansbah. Si pasoje e sulmit gjeti vdekjen kamikazi dhe u plagosen 12 persona. 27-vjecarit i ishte refuzuar kërkesa per azil nje vit me pare, por i ishte lejuar qëndrimi ne Gjermani per shkak te konfliktit ne Siri. Ne çantën e shpinës ku mbante bombën u gjeten edhe disa copëza metalike, çka shton dyshimet se sulmi mund te ketë qene i paramenduar dhe synimi i tij ishte te shkaktonte sa me shume viktima. Policia evakuoi rreth 2500 persona nga festivali pas kësaj ngjarjeje. Ministri i Brendshëm bavarez, Joachim Herman deklaroi se besonte se behet fjale per nje sulm vetëvrasës me sfond islamik. Siriani raportohet te ketë pasur edhe probleme psikologjike, pasi kishte tentuar dy here te vetëvritej dhe kishte marre trajtim psikiatrik. Kjo është ngjarja e trete e rende e ndodhur ne Gjermani ditët e fundit, pas sulmit me arme ne Mynih, ku u vranë 9 persona dhe atij ne afërsi te Shtutgartit, ku nje azilkërkues sirian qëlloi per vdekje nje grua e plagosi dy te tjere me hanxhar. Ndërsa vazhdon hetimet per masakrën e Mynihur, ku gjeten vdekjen edhe tre te rinj shqiptare te Kosovës, policia gjermane ndaloi nje 16-vjeçar. Ai eshte mik i 18-vjecarit qe kreu sulmin dhe ka patur dijeni per ngjarjen. Adoleshenti ka ndihmuar gjermano-iranianin per publikimin ne faqen e rreme ne Facebook te ftesës qe joshte te rinjtë te shkonin ne dyqanin McDonalds.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *