Me pak fare kujdes shtesë gjatë ditës, ju mund të pastroni fytyrën tuaj nga aknet nga darka në mëngjes: Këtu janë këshilla të ekspertëve për të hequr qafe një puçërr brenda natës:Lajeni fytyrën në mënyrën e duhur.

 

Nqs keni një fytyrë delikate dhe e lani atë me pastruesit e gabuar atëherë puçrra në vënd që t’ju iki do t’ju shtohen më shumë. Pyesni dermatologun për të gjetur zgjidhjen e duhur. Mos e teproni me kujdesin ndaj tyre: ndonjëherë keni tendencën ti kuroni më shumë se sa duhet, por çdo gjë e tepruar është gabim.

 

Duhet të dini kur ti shtypni ato: Nëse është një pikë e bardhë ose një pikë e zezë dhe e lehtë për t’u nxjerrë, mund ta shtypni. Duke kërkuar përbërës si acid salicilik, peroksid benzoil, squfur, dhe retinoide, të cilat minimizojnë puçrrat e pika të bardha dhe blackheads, por gjithashtu trajtojnë pimples dhe pustules.

 

Kujdes me përbërësit për fytyrën: Disa përbërës aktivë, si retinol ose tretinoin, mund të rrisin ndjeshmërinë ndaj diellit dhe dielli madje mund t’i deaktivizojë këto përbërës, duke i bërë ato joefektivë, kështu që lexoni mirë përbërësit që përdorni. Ftohja e puçërrave do të zvogëlojë ënjtjen dhe skuqjen rekomandohet që ta lani fytyrën tuaj e më pas me një kub të akulli të mbështjellë në një peshqir , butësisht mbajeni në vendin që keni puçrrën tre herë në dita nga 10 minuta./Living

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *