Gurët e veshkave prekin rreth 10% të popullsisë, por është më e zakonshme tek meshkujt që janë në të 30-at dhe 40-at e tyre. Gurët në veshkat formohen kur përqendrimi i natriumit, kalciumit dhe acidit uric rritet deri ne ate pika sa nuk mund të eleminohen më nga trupi. Kur këto substanca bashkohen sëbashku, ato mund të formojnë gurë në veshka. Simptomat që paralajmërojnë praninë e gurëve në veshkat tuaja përfshijnë urinim të shpeshtë, djersitje të tepruar, të vjella dhe të përziera, – shkruan Living. Në mënyrë që të parandaloni krijimin apo zmadhimin e këtyre gurëve është mirë të ndiqni këshillat e mëposhtme.

 

Lëng limoni dhe vaj ulliri

 

Limoni përmban acid limoni që mund të ndihmojë në shpërbërjen e gurëvë në veshka veç e veç. Nga ana tjetër, vaji i ullirit mund të ndihmojë në lehtësimin e kalimit të gurëve në uretër. Ju duhet të shtoni lëng limoni dhe vaj ulliri në një gotë me ujë e ta pini. Ky trajtim duhet të bëhet vetëm për tre ditë. Nëse gjendja juaj mbetet e njëjtë, konsultohuni me mjekun tuaj.

 

Çaji i hithrës

 

Kjo bimë djegëse është një diuretik i fortë e është i pasur në përbërës antibaklterialë që pastrojnë trupin nga toksinat e veshkat nga depozitimet minerale. Ju duhet të pini dy deri në tre gota çaji hithrash për të eleminuar gurët në veshka

 

Uje kokosi

 

Uji i kokosit ka kalium që mund të shndërrojë urinën tuaj acidike në alkaline në mënyrë që të shpërbëjë gurët.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *