Djersitja e tepërt e sqetullave, e njohur edhe si hiperhidroza sqetullore, mund të jetë e pakëndshme dhe e sikletshme. Ne në Living ju tregojmë  disa këshilla për të ndihmuar në reduktimin e djersitjes nën sqetull.

 

1.Vishni rroba prej pëlhure që ju ndihmojnë të ajroseni. Zgjidhni pëlhura natyrale si pambuku ose liri që lejojnë sqetullat tuaja të ajrosen dhe ndihmojnë në largimin e lagështirës nga lëkura juaj.

 

2.Përdorni antidjersë: Aplikoni antidjersë natyrale ose antidjersë me recetë nga dermatologët.

 

3.Kërkoni produkte që përmbajnë klorur alumini, i cili ndihmon në uljen e prodhimit të djersës.

 

4.Aplikoni antidjersë gjatë natës: Aplikoni antidjersë në sqetullat e thata para se të shkoni në shtrat. Kjo lejon që produkti të funksionojë gjatë natës dhe siguron efikasitet më të mirë në krahasim me aplikimin e tij në mëngjes.

 

5.Mbani sqetullat e pastra: Lani nënsqetullat çdo ditë me një sapun të butë ose larës antibakterial për të hequr bakteret dhe erën e keqe. Mbajtja e zonës të pastër mund të ndihmojë në reduktimin e djersitjes dhe kontrollin e erës së trupit.

 

6.Shmangni ushqimet pikante dhe kafeinën: Disa ushqime dhe pije, si ushqimet pikante dhe pijet me kafeinë, mund të shkaktojnë djersitje. Kufizoni konsumimin e këtyre artikujve për të ndihmuar në menaxhimin e djersitjes nën sqetull.

 

7.Qëndroni të hidratuar: Pirja e shumtë e ujit ndihmon në rregullimin e temperaturës së trupit tuaj dhe mund të zvogëlojë djersitjen e tepërt. Synoni për të paktën 8 gota ujë në ditë.

 

9. Menaxhoni stresin: Stresi dhe ankthi mund të kontribuojnë në rritjen e djersitjes. Praktikoni teknika relaksimi, të tilla si ushtrime të frymëmarrjes së thellë, meditim ose joga, për të ndihmuar në menaxhimin e niveleve të stresit.

 

10.Vishni veshje të lirshme: Rrobat e ngushta mund të bllokojnë nxehtësinë dhe të rrisin djersitjen. Zgjidhni veshje të lirshme dhe të lehta që lejojnë qarkullimin e ajrit dhe minimizojnë djersitjen.

 

Konsultohuni me një profesionist të kujdesit shëndetësor: Nëse djersitja e tepërt e nënsqetullave vazhdon dhe ndikon ndjeshëm në jetën tuaj të përditshme, merrni parasysh të kërkoni këshilla mjekësore. Një profesionist i kujdesit shëndetësor mund të rekomandojë trajtime të tilla si antidjersë me recetë, jontoforezë, injeksione Botox ose ndërhyrje të tjera mjekësore.

Përshtati: Living

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *