Mjekja Sara Kayat ka ndarë pesë këshillat e saj kryesore për të humbur yndyrën e barkut dhe nuk është aq e vështirë sa mund të mendoni.

 

Dr Kayat pohoi: “Një pikënisje e mirë është matja e perimetrit të belit dhe ju dëshironi që perimetri i belit të jetë më pak se gjysma e gjatësisë suaj. Pra, cilat janë këshillat kryesore për t’u dobësuar në një masë të shëndetshme, pa e kufizuar veten?

 

Hani me kujdes

 

Dr Sara pohon se vlerësimi i shijes së ushqimit do të inkurajojë “ngrënjen e kujdesshme” që ndihmon “me ruajtjen e peshës trupore të shëndetshme”. “Mësoni përsëri të hani siç duhet! Uluni në tavolinë, vendosni para një pjatë, mësoni të përtypni, mësoni të vlerësoni shijet në pjatën tuaj në vend që ta fusni me nxitim gjatë rrugës për në punë ose ose përpara televizorit.

 

Hani më shumë ushqime “të duhura”

 

Dukezgjedhur të hani ushqimet e duhura, në fakt mund të hani më shumë. Ekspertja shpjegoi: “Nuk ndiheni aq kufizues kur bëhet fjalë për dietën, në fakt mund të hani më shumë. Pra, është të hani më shumë ushqime të duhura, ushqime me kalori më të ulëta me vlera ushqyese, që gjenden në shumë ushqime me bazë bimore.

 

Mesvaktet

 

Mos u ndjeni keq për mesvaktet, por sigurohuni që të zgjidhni ushqimet e duhura dhe të shmangni ushqimet e përpunuara të kripura dhe me sheqer. Dr Sara tha: “Një mesvakt ideale është diçka si arrat, ato janë vërtet të larta në yndyrna të shëndetshme, të larta në fibra dhe proteina,  gjithçka për të ndihmuar në stabilizimin e sheqerit në gjak, në mënyrë që të mos keni këto dëshira masive.

 

Dhe për t’ju ndihmuar të ndiheni më të ngopur për më gjatë”. Disa studime kanë sugjeruar “pak dhe shpesh”, katër deri në pesë vakte të vogla në ditë mund të ndihmojnë në humbjen e peshës.

 

Hiqni dorë nga dietat drastike

 

Dietat drastike ndërmerren në një bazë afatshkurtër me synimin për të arritur rezultate të shpejta. Dr Sara pretendon se ato janë një qasje e pashëndetshme dhe e paqëndrueshme për të arritur humbje peshe. Ajo tha: “Ka shumë të famshëm atje që i mbështesin, por ato nuk funksionojnë, mund të ndikojë në metabolizmin tuaj, mund të ndikojnë në mënyrën se si trupi juaj ruan yndyrën”.

 

Krahas një diete të shëndetshme, Dr Sara rekomandoi edhe stërvitjen. “Stërvitja, ka të bëjë edhe me gjetjen e ekuilibrit të duhur”, – tha ajo. “Shumë njerëz angazhohen shumë shpejt me stërvitjen. Ju duhet vërtet ta ndërtoni ngadalë, përndryshe mund të hiqni dorë shpejt.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *