Është shuar ne moshën 57-vjeçare legjenda e muzikës pop, Prince. Këngëtari u gjet i pajete kete te enjte ne shtëpinë e tij ne Minesota. Publicistja e tij njoftoi per mediat lajmin e hidhur, ndërsa shkaqet e vdekjes nuk dihen ende. Por kohet e fundit Prince kishte pasur probleme shëndetësore dhe ishte detyruar te anulonte disa koncerte. Prince Rogers Nelson, nje nga emrat me me ndikim ne boten e muzikës arriti famën ne vitet ’80, veçanërisht me hitin “Purple Rain”. Ai realizoi mbi 30 albume, mes te cilave 1999, Purple Rain dhe Sign O’ the Times. Muzikant, aktor, regjisor e producent ai luajti disa zhanre muzikore, nga soul ne funk, jazz, pop e rock,
Princ ka shitur mbi 100 milione albume ne te gjithe boten, ka fituar 7 çmime “Grammy” dhe nje “Oscar” ne kategorinë e këngës origjinale me te mire, me “Purple Rain. Emri i tij u shtua ne “Hall of fame” per Muziken Rock and Roll ne vitin 2004. Qe prej disa javesh ndodhej ne turne, por javen e kaluar u detyrua te shtrohej ne spital per shkak te gjendjes shëndetësore te renduar. Yje te muzikës, por jo vetem kane shprehur ne rrjetet sociale dhimbjen per këtë humbje te madhe.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *