Skuadra e re e Kristi Vangjelit, kampionia e Rumanisë Astra Ploeshti nuk shkoi me shume se barazimi 1-1 ndaj Uest Hem ne takimin e pare te play-off-it te Uefa Europa League. Ishin ne fakt londinezet qe shënuan te paret me Noble ne minutën e 45 nga pika e bardhe e penalltisë. Ndërkohe rumunet barazuan 7 minuta nga fundi, pikërisht me futbollistin qe zëvendësoi Vangjelin qe ne minutën e 58, sulmuesin Alibek. Nje mbrëmje jo per sulmuesin e kombëtares shqiptare Sokol Cikalleshi. Skuadra e tij Istanbul Bashakshehir jo vetëm u mund 1-2 ne takimin e pare kundër Shaktar Donjeck, por kavajasi ishte protagonist me autgolin e tij. Ne minutën e 24 i ardhur ne prapavije per te ndihmuar, sulmuesi shtatlarte ne përpjekje per te larguar nje top e çoi ate drejt rrjetës duke surprizuar edhe portierin. Ne takimet e tjera Sasuolo shpartalloi Crvena Zvezden 3-0 me gola te Berardi, Politani dhe Defrel. Fitore te rëndësishme per te vazhduar aventurën evropiane kete sezon arritën edhe dy skuadrat qe zhgënjyen ne Champions, Fenerbahce dhe Olipmpiakos. Te paret shpartalluan ne Stamboll Grasshopers 3-0. Ndërkohe Olimpiakos fitoi me rezultat minimal 1-0 ne Portugali ndaj Aruca me një gol te Seba ne minutën e 27. Pranë kualifikimit per ne fazën e grupeve edhe Panathinaikos pas fitores se thelle 3-0 ne Athine me Brondby. Me Grezden gjate gjithë takimit dhe Çekiçin ne tre minutat e fundit Lokomotiva e Zagrebit barazoi me Genk 2-2, skuadra e Agollit Karabag u mund ne Goteborg 0-1, ndërsa Tetovaret e Shkëndijës pësuan nje gol ne minutën e 92 ne humbjen 2-1 ne Belgjike ndaj Gent.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *