Një qytetar, i cili ndodhej në vendin e ngjarjes kur ndodhi shpërthimi në kryeqytetin libanez, Bejrut tha se shpërthimi ishte kaq i fuqishëm sa mendoi se do të vdiste. Ai u shpreh disa ndërtesa u rrafshuan.

Deri më tani, mediat ndërkombëtare raportojnë se 10 persona janë nxjerre të pajetë nga rrënojat, ndërsa kanë mbetur të plagosur qindra të tjerë.

Ende nuk është e qartë se çfarë e shkaktoi shpërthimin, por, disa media pretendojnë se mund të ketë qenë aksident në një depo të ruajtjes së fishekzjarreve.

Ekipet e zjarrfikësve dhe ambulanca shkuan në vendngjarje për të dhënë ndihmën e parë për të gjithë personat e plagosur.

Shkalla e dëmeve e shkaktuar në këtë qytet është dramatike, shumë dyqane, zyra, restorante dhe banesa kanë pësuar dëme kolosale, ndërsa qytetarët janë në gjendje shoku.  

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *