Autoritetet ruse po përgatiten të fillojnë një fushatë të madhe rekrutimi për të marrë 400,000 ushtarë te tjere qe duhet te angazhohen ne luften ne Ukraine.

 

Administratat rajonale ne Rusi po përpiqen të arrijnë qëllimin duke i detyruar njerëzit të regjistrohen.

 

Lajmi behet I ditur nga inteligjenca e Ministrisë Britanike të Mbrojtjes në raportin e saj të postuar në Tëitter, duke shpjeguar se Moska ka zgjedhur një “model vullnetarizmi” edhe për të minimizuar mospajtimin.

 

Por, ka shumë pak gjasa që fushata të tërheqë 400,000 vullnetarë të vërtetë.

 

Lufta ne Ukraine eshte future ne diten e saj te 400, dhe palet kane pesuar humbje te medha qe nga koha kur Putin vendosi te sulmoje ushtarakisht vendin fqinje.

 

Mijera ushtare rus dhe ukrainas, por edhe civile kane gjetur vdekjen deri me tani./tgcom

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *